Výstupy projektu

22.12.2014Slovensko má vraj zázračne čisté nemocnice

Vo vyspelom svete sa v nemocnici získanou infekciou nakazí v priemere jeden až dvaja pacienti z dvadsiatich, na Slovensku je to údajne len jeden z dvesto.

Nemocničné nákazy sa stávajú vo vyspelom svete jednou z najčastejších príčin úmrtí ľudí. V USA je to štvrtá najčastejšia príčina smrti, v EÚ je dokonca častejšia ako úmrtia spôsobené dopravnými nehodami. Aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo svojej štúdii z roku 2013 hovorí, že nemocničné nákazy sú jedným z najzávažnejších problémov verejného zdravia v Európe. ECDC (2008) už dávnejšie odhadlo, že vyše 4,1 milióna pacientov v EÚ získa každoročne minimálne jednu nozokomiálnu infekciu v nemocniciach poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť.

Vo vyspelom svete sa nemocničnou infekciou nakazí v priemere jeden až dvaja pacienti z dvadsiatich. Viete, koľko je to na Slovensku? Intuitívne by väčšina pravdepodobne tipovala podobný, resp. horší výsledok pre Slovensko. Ale podľa dát, ktoré reportujú slovenské nemocnice Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, vychádzajú 10-násobne lepšie ako tie zo Západu. Podľa týchto čísel za rok 2013 sa v našich nemocniciach nakazí len jeden z dvesto pacientov. Nikto tomu neverí, a ako prednedávnom napísal lekár a vedec Peter Celec, všetkým je to jedno. A veru nemalo by byť.

Zobraziť celý článok →

18.12.2014Dva predvianočné príbehy o ne-transparentnosti v zdravotníctve

Príbeh prvý: krátko pred Vianocami sme si boli na ministerstve financií vyzdvihnúť zhruba 200 strán tabuliek, na ktorých je vyše 20-tisíc riadkov a viac než 100-tisíc údajov. Ide o dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o tom, ako ktorá nemocnica plní zákonom definované indikátory kvality. Dáta plánujeme zverejniť na portáli http://nemocnice.ineko.sk/, aby najmä pacienti získali lepší prehľad o kvalite a efektívnosti nemocníc. Na prvý pohľad sú čudné dve veci. Prečo sme informácie preberali fyzicky a nie elektronickou poštou? A prečo od ministerstva financií a nie priamo od VšZP?

Príbeh druhý: generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai v relácii Téma dňa (TA3, 9.12.2014) ohlásil vlastnú iniciatívu na vytvorenie rebríčka nemocníc na základe dát od všetkých zdravotných poisťovní. Potešilo nás, že nedávne spustenie INEKO portálu o nemocniciach, ktorého partnermi sú poisťovne Dôvera a Union, má aj takéto dôsledky. Naša radosť však má aj tak trochu horkú príchuť. Hneď po nástupe súčasného vedenia VšZP ešte v roku 2012 sme totiž generálneho riaditeľa oslovili listom so žiadosťou o spoluprácu na príprave nášho komplexného portálu hodnotiaceho kvalitu a efektívnosť nemocníc. Pán Forai na rozdiel od predstaviteľov dvoch súkromných zdravotných poisťovní našu ponuku odmietol. Všetky dáta potrebné na portál sme preto od VšZP žiadali na základe zákona o prístupe k informáciám. Jej šéf nám informácie v potrebnej kvalite a štruktúre vytrvalo odmietal sprístupniť a všetky odvolania zamietal.

Zobraziť celý článok →

28.11.2014Porovnajte si nemocnice podľa ukazovateľov kvality a efektívnosti

INEKO spúšťa do testovacej prevádzky internetový portál porovnávajúci nemocnice podľa ukazovateľov kvality a efektívnosti. Portál, ktorý možno nájsť na adrese http://nemocnice.ineko.sk, obsahuje údaje za viac ako 60 ukazovateľov pre vyše 150 lôžkových zariadení na Slovensku, a to aj na úrovni jednotlivých oddelení resp. odborností. Portál umožňuje zoradiť zariadenia v rámci porovnateľných kategórií do rebríčkov podľa zvolených indikátorov. Návštevník si tiež môže prezerať profily jednotlivých zariadení a ich odborností a priamo porovnávať vývoj indikátorov v čase alebo s priemerom za porovnateľnú kategóriu zariadení.

Zobraziť celý článok →